Preskoči na glavni sadržaj

Ženski povratak sebi, Natalia de Barbaro

RECENZIJA


Izdavač: Poetika

Obožavam poetikine knjige. U srednjoj školi me jako zanimala psihologija i mislila sam studirati to, uvijek sam imala tu neku volju saznati kako drugi razmišljaju, kako se osjećaju. Čitajući knjige od poetike, shvatila sam da je ta volja došla zbog toga što sam htjela bolje razumjeti sebe. Htjela sam znati da nisam čudna, da ima ljudi koji razmišljaju slično kao ja. Nisam pročitala puno knjiga od poetike, samo Kako manje misliti i Kako bolje misliti, ali te dvije su mi bile dovoljne da shvatim da nisam sama, da ima ljudi koji razmišljaju slično kao ja.

Ova knjiga me privukla svojom naslovnicom. To sam prvo uočila i sama sam sebi rekla da ju moram imati. Onda sam pročitala sadržaj s korica i bilo mi je jasno zašto je naslovna stranica toliko privlačna. Trebala je imati moć da privuče što više žena zbog sadržaja koji je jako bitan za svaku od nas.

"

  • Zašto ne živimo tako kako bismo htjele? 
  • Zašto ne činimo stvari koje su za nas dobre – premda točno znamo što bi nam pomoglo? 
  • Zašto se uporno držimo starih obrazaca ponašanja koji su nam strani, kao da našim životom upravlja neki zlonamjerni šaptač? 
  • Zašto niječemo svoje pravo ja? 
 Ova knjiga govori o tome kako se vratiti sebi. To nam je zadaća: tvoja i moja. Osjećam da si već na tom putu, i ja sam na svome. Napisala sam ovu knjigu da bismo nakratko išle zajedno. 

 Koliko sam puta sumnjala u svoj put, u svoju ženskost, u svoj talent? Koliko sam puta silazila sa svoje životne staze, jer sam slušala druge, osjećala se primoranom, htjela nekome ugoditi, stavljala tuđe potrebe ispred vlastitih? Koliko sam puta plakala od žalosti, od bespomoćnosti, od bijesa? To znam samo ja… I ti, čitateljice, znaš to isto za sebe, zar ne? Nije to ništa loše, to je normalno, ispričat ću ti o sebi da bi se mogla ogledati u meni kao u zrcalu – govori nam Natalia de Barbaro u svojoj knjizi i vodi nas kroz odlomke o Pokornoj, Snježnoj kraljici i Mučenici. Ova je knjiga povratak Duši koja sve zna i u svemu će pomoći. Prepusti se autorici da te povede. Ona ide u dubinu, a ne ravno, i čini to s nježno, istinito i mudro.

"

U ovoj knjizi autorica priča svoju priču. Priča o tome kako se ona osjeća i pokušava čitateljima objasniti zašto se tako osjeća. Kako bi objasnila svoje postupke, uvela je tri "osobnosti", Pokornu, Snježnu kraljicu i Mučenicu. Svaka od njih ima svoje stavove i sve one rade u simbiozi i tako formiraju našu osobnost. Napisala je izvrsne primjere gdje možemo lijepo pročitati kada se autorica ponašala kao Pokorna, kao Snježna kraljica, a kad kao Mučenica. 

Tim opisima, daje nam priliku da te tri "osobnosti" povežemo sa nama samima. Kada sam se ja tako ponašala? Jesam li bila sretna sa svojim postupcima?

Autorica nije ostala samo na tim negativnim stvarima, već nas upoznaje s druge tri "osobnosti" koje bi mogle zamijeniti ove loše. Upoznaje nas s Divljom djevojčicom koja bi mogla zamijeniti Pokornu, s Odraslom koja bi zamijenila Snježnu kraljicu i Srdačnom koja bi bila zamjena za Mučenicu. Dala nam je ideju kako raditi na sebi da budemo najbolje verzije, ali ne samo najbolje, već da budemo i sretne i zadovoljne.

Tijekom cijele knjige, postavljala nam je pitanja. Uzimala sam si pauze kako bih odgovorila na ta pitanja, kako bih malo razmislila sama o sebi.

U jednom trenutku dok je pisala o Divljoj djevojčici, zapitala sam se što bi učinilo moju Divlju djevojčicu sretnom. Ona mi je jasno i glasno, sva uzbuđena rekla "želim vježbati". Bila sam šokirana. Mislila sam da ne volim vježbati, da mi to oduzima previše vremena, a na kraju se osjećam loše zbog upale mišića, a meni moja Divlja djevojčica govori "bit će zabavno". Ostavila sam knjigu i otišla vježbati. Na kraju je bilo zabavno. Osjećala sam se bolje nakon vježbanja. Puno bolje.

U ovoj knjizi mi se jako svidio dio gdje autorica govori o definiciji traume. Nekako uvijek sam traumu povezivala uz događaj, što je dobro, ali sam na sam događaj gledala na traumu, dok autorica ovdje govori kako je trauma osjećaj koji osjećamo zbog tog događaja.

„Trauma prema njegovoj definiciji nije čak to što nam se dogodilo, već naša unutarnja reakcija na to što se dogodilo, unutarnja korekcija o kojoj sam prije pisala - odluka našeg unutarnjega sustava da odijelu od sebe neki djelić vlastitog identiteta.“

Ako je trauma naš doživljaj nečega, možda onda možemo raditi na tome kako se osjećamo. Meni je veliki problem što previše razmišljam o nečemu što se dogodilo i onda zapravo sama stvorim loš osjećaj i sama si stvorim traumu. Jasno mi je da ima događaja na koje ne možemo utjecati i zbog kojih ćemo se osjećati užasno, ali isto tako možemo se naći u nekim situacijama gdje možemo odlučiti kako ćemo se osjećati i gdje ćemo odlučiti da nećemo previše razmišljati o tome svemu.

 Nisam očekivala da će mi se ova knjiga toliko svidjeti. Svaka stranica kao da je bila posvećena samo meni, kao da se autorica obraćala samo meni. Bila mi je kao prijateljica s kojom imam razgovor. Stvarno odlično zamišljena forma knjige. Dala mi je osjećaj sigurnosti. Mogla sam, bez straha, razmišljati sama o sebi i svojim osjećajima.

Ova knjiga puna je dobrih pouka kojima se možemo svakodnevno vraćati. Može nam biti inspiracija za svakodnevni dan koji doživimo. 

Bilo mi je teško napisati ovu recenziju. Htjela sam vam na najbolji mogući način predstaviti ju kako biste ju i vi uzeli u ruke. Htjela sam da ju svaka od vas pročita. Ali moja želja ide i iznad samih žena. Smatram da bi bilo dobro i muškarcima da pročitaju ovu knjigu. Uvijek govore kako je teško dešifrirati žene, kako smo prezahtjevne, ali nisu razumjeli da nekad ni mi same ne razumijemo sebe. Svaka je osoba komplicirana na svoj način, a ova knjiga muškarcima može biti odličan vodič za upoznavanje žena. Nisu sve djevojke iste, tako da se ni knjiga neće odnositi na svaku ženu jednako, ali ako ju pročitate moći ćete prepoznati neke obrasce ponašanja. 

Naravno, ovu knjigu smatram obaveznom za svaku ženu. Možda ne zbog svake žene posebno, već zbog nama bliskih ljudi. Pomoću ove knjige možemo shvatiti odakle dolaze neke naše emocije, ali možemo i bolje shvatiti druge žene, a to je jako bitno jer tako možemo biti potpora jedna drugoj.

Ova knjiga me stvarno oduševila. Puna je divnih priča, puna je potresnih istina koje mogu probuditi svaku od nas. Stvarno mislim da biste ju trebali uzeti u ruke i pročitati. Bili muško ili žensko, postoji dobra mogućnost da vam se svidi i oduševi vas jednako kao mene. 



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Less, Andrew Sean Greer

 Recenzija  Izdavač: Mozaik Ja nisam baš za ovakve “lijepe” knjige. Nekako, navikla sam na ubijanje, romantiku i eventualno self help, ali ovako nešto je baš daleko od onoga što inače čitam.  “ Osrednji ste pisac na pragu pedesetog rođendana. Poštom vam stigne pozivnica za vjenčanje: vaš se bivši partner, s kojim ste bili devet godina, zaručio.  Ovaj poziv ne možete prihvatiti (bilo bi to suviše neugodno) ni odbiti (ne možete priznati poraz). Vaš je radni stol zasut nizom neprivlačnih pozivnica na književna događanja diljem svijeta. PITANJE: Kako šmugnuti iz grada? ODGOVOR: Pristanite na sve!” Knjiga je super, zanimljiva je, drži vas koncentriram na čitanje. Svakom stranicom sve vaš više zanima što će se dogoditi s Lessom, ali uopće nije za mene. Nisam navikla na tu lijepu književnost i baš mi je teško zbog toga. 

Preko puta, Carly Cesaire

 Recenzija Izdavač: Prof&Graf Mila dolazi iz Bjelovara u Zagreb kako bi započela novo poglavlje života – završiti fakultet, upoznati studentski život i možda pronaći svoje mjesto u svijetu. Njezin brat joj uspijeva srediti stan točno preko puta svog, koji dijeli s trojicom cimera. Novi grad, nove cimerice i potpuno drugačiji život donose joj uzbuđenje, ali i nesigurnost. Među bratovim cimerima je i Eugen – tajanstven, zatvoren mladić s pogledom boje čokolade koji na prvi pogled djeluje nedodirljivo. No iza njegovih zidova skriva se prošlost koja ga i dalje progoni. Kako se Mila i Eugen sve više približavaju, njihove emocije postaju sve jače, ali i opasnije jer prošlost ne prestaje kucati na vrata. Moram priznati da mi je knjiga bila poprilično dugačka. Inače nemam problem s romanima koji imaju puno stranica, ali ovdje sam imala osjećaj da ima previše sporedne radnje koja samo dodatno otežava čitanje. Sama osnovna priča mi je zapravo bila zanimljiva – dinamika između Mile i Eug...

Junaci, Stephen Fry

RECENZIJA Izdavač:  Mitopeja Junaci je drugi nastavak serijala Mythos. Ovo je roman o grčkoj mitologiji Stephena Fryja.   Kratki sadržaj: Ovo je roman o grčkim junacima koji dolaze nakon vremena bogova. Stephen  nam  je na svoj jedinstven način približio neke najpoznatije junake grčke mitologije i opisao nam njihove prepreke i dogodovštine. Svaki od junaka morao je proći kroz razne kušnje i zadatke kako bi zapravo postao junak. U ovoj knjizi upoznajemo Perzeja, Herakla, Belerofonta, Orfeja, Jazona, Atalantu(junakinju), Edipa te Tezeja. Iako vidimo poveznice između nekih junaka, svaki od njih ima svoju priču koja je jedva čekala biti nam ispričana. Ovo je jedan od onih romana koji vas privuku izgledom. Možda je to do mitopejinog izdanja, ali znam da me izgled svakako privukao, koliko god to površno zvučalo. Ali svi mi znamo, čim nam nešto izgleda lijepo, odmah mislimo da je super. I tako su me junaci privukli izgledom. Ali onda sam počela čitati. Naravno imala sam vel...