Preskoči na glavni sadržaj

Zgodni usamljeni štreber, Saša Jakšić

Recenzija 


Izdavač: Prof&graf

Mislim da sam pronašla ljubav svog života. Šteta samo što je to lik iz knjige. 

Naravno da je lik iz ove knjige, a sad ćete upoznati Zgodnog usamljenog štrebera. 


"Klara je neobična mlada žena koja je cijeli život sanjala o tome da se preseli u gradić na moru, gdje je ljetovala svake godine. Kada joj pukne film i shvati da ne može više kao socijalna radnica gledati svaki dan ljudsku nesreću, patnju, nasilje, ona ostavlja sve iza sebe, čvrsto odlučujući da će pronaći posao koji će raditi s guštom. Uživajući u ‘godišnjem odmoru’, odluči se malo posvetiti sebi i istražiti grad, a prvo što nalazi je kafić koji joj se svidi jer ju podsjeća na nju: sve je u tom kafiću nedefinirano, nije uređen do kraja, ali je pun života i živopisnih likova kojima ona daje nadimke jer ne zna njihova imena. U svojim mislima konobara zove Mladac s dreadlocksima, a kako svaki dan tu pije svoju drugu jutarnju kavu, ubrzo upoznaje i Curu iz pekare, Seksi baku, Uštogljenu damu sa psom, Šeficu, Mladu mamu, Poštara, a tu je i Zgodni usamljeni štreber. Svi likovi su joj dragi i simpatični i o svima saznaje nešto novo, promatrajući ih. Samo je on enigma jer o Zgodnom usamljenom štreberu ne uspijeva saznati ništa, čak ni nakon nekoliko tjedana."

Odabrala sam samo jedan dio sinopsisa za ovu recenziju jer mi se nekako činilo da vam je ovo dovoljno. A sad ću vas navesti da se zaljubite u ovu knjigu. 

Klara je super. Ona je super emotivna osoba. Sve što normalni ljudi osjećaju, osjeća i ona, ali puno puno jače. Mislim da ju to čini junakinjom. Ja se jedva nosim sa svojim osjećajima, možda sam i ja hipersenzibilna osoba, ali ne mogu ni zamisliti kako je njoj. Teško je osjećati sve ovo i kad si "normalan". 

A Alen je savršen. Možda ste vi jedna od onih osoba koja voli dominantne likove, one koji će uhvatit curu za kosu i odvući ju u pećinu kao neki špiljski čovjek, ali ja to ne volim baš, tako da me Alen ugodno iznenadio. On nije baš dominantna osoba, on isto, kao i Klara, nije "normalan". 

Ja mislim da su njih dvoje osobe sasvim normalni, ali dobro, to je samo moje mišljenje. 

Nego, zašto Alen nije "normalan". Alen ima Aspergerov sindrom. 

-"Aspergerov sindrom (eng. Asperger syndrome, AS ili Asperger disorder, AD) jedan je od nekoliko poremećaja iz autističkog spektra (eng. ASD) karakteriziran poteškoćama u društvenoj interakciji i ograničenim, stereotipnim interesima i aktivnostima."

Evo definicija ako niste znali. 

Možda vama to zvuči kao da je Alen teška osoba i ako vam zvuči tako, onda ste u pravu. 

Ja poznajem samo jednu osobu koja ima autizam i svaki put mi je teško gledati kako se neki ljudi odnose prema njemu. Njemu je potrebno prihvaćanje, a ljudi ga sve više odbacuju i tu je problem u ljudima, a ne u njemu. Nisu dovoljno informirani i zbog toga on pati. 

Drago mi je što je Klara imala toliko strpljenja i što je prihvatila Alena takvog kakav je. Ja mislim da ja ne bih imala toliko strpljenja. Poprilično lako se uvrijedim, dosta puno razmišljam i mislim da bih nesvjesno neke stvari krivo protumačila, iako je Alen bio poprilično izravan. 

Drago mi je zbog toga što su se Alen i Klara tako našli. Uspjeli su se nadopuniti, baš kao slagalica. Postali su jedna cjelina koja je funkcionirala savršeno. 

Sve u ovoj knjizi obožavam. Stil pisanja mi je genijalan. Klara kao da piše dnevnik ili nekome prepričava svoje osjećaje i doživljaje. Cijela priča je ispričana iz njezine perspektive. 

Likove isto tako obožavam. Iskreni su. Stvarni. Jako mi je bitno da se mogu povezati s likovima, da im mogu vjerovati, da plačem zajedno s njima, da se smijem zajedno s njima i tako je bilo u ovoj knjizi. 

Alena obožavam. Bio je tako divan dečko. Imao je toliko poštovanja prema Klari. Mogla sam osjetiti koliko ju obožava, a to je jednostavno preslatko. 

Mislim da mi je Alen najdraži muški lik o kojem sam čitala. Alen mi je nekako najstvarniji od svih njih, nekako je najopipljiviji, nekako tu je i kao da se mogu stvarno zaljubiti u njega. Znam, pričam gluposti, ali Saša ga je tako odlično opisala.

Ukratko obožavam sve u ovoj knjizi. Slatka je i divna. Saša me još jednom oduševila, iako očekivala sam da će biti tako. Čim sam vidjela naslov znala sam da ću biti oduševljena. 

Drago mi je što sam pročitala ovu knjigu. I ovo je naslov koji ću preporučiti aposlutno svima jer svi trebaju pročitati ovu knjigu. Ovo bi trebala biti obvezna lektira za sve odrasle. 



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Less, Andrew Sean Greer

 Recenzija  Izdavač: Mozaik Ja nisam baš za ovakve “lijepe” knjige. Nekako, navikla sam na ubijanje, romantiku i eventualno self help, ali ovako nešto je baš daleko od onoga što inače čitam.  “ Osrednji ste pisac na pragu pedesetog rođendana. Poštom vam stigne pozivnica za vjenčanje: vaš se bivši partner, s kojim ste bili devet godina, zaručio.  Ovaj poziv ne možete prihvatiti (bilo bi to suviše neugodno) ni odbiti (ne možete priznati poraz). Vaš je radni stol zasut nizom neprivlačnih pozivnica na književna događanja diljem svijeta. PITANJE: Kako šmugnuti iz grada? ODGOVOR: Pristanite na sve!” Knjiga je super, zanimljiva je, drži vas koncentriram na čitanje. Svakom stranicom sve vaš više zanima što će se dogoditi s Lessom, ali uopće nije za mene. Nisam navikla na tu lijepu književnost i baš mi je teško zbog toga. 

Preko puta, Carly Cesaire

 Recenzija Izdavač: Prof&Graf Mila dolazi iz Bjelovara u Zagreb kako bi započela novo poglavlje života – završiti fakultet, upoznati studentski život i možda pronaći svoje mjesto u svijetu. Njezin brat joj uspijeva srediti stan točno preko puta svog, koji dijeli s trojicom cimera. Novi grad, nove cimerice i potpuno drugačiji život donose joj uzbuđenje, ali i nesigurnost. Među bratovim cimerima je i Eugen – tajanstven, zatvoren mladić s pogledom boje čokolade koji na prvi pogled djeluje nedodirljivo. No iza njegovih zidova skriva se prošlost koja ga i dalje progoni. Kako se Mila i Eugen sve više približavaju, njihove emocije postaju sve jače, ali i opasnije jer prošlost ne prestaje kucati na vrata. Moram priznati da mi je knjiga bila poprilično dugačka. Inače nemam problem s romanima koji imaju puno stranica, ali ovdje sam imala osjećaj da ima previše sporedne radnje koja samo dodatno otežava čitanje. Sama osnovna priča mi je zapravo bila zanimljiva – dinamika između Mile i Eug...

Junaci, Stephen Fry

RECENZIJA Izdavač:  Mitopeja Junaci je drugi nastavak serijala Mythos. Ovo je roman o grčkoj mitologiji Stephena Fryja.   Kratki sadržaj: Ovo je roman o grčkim junacima koji dolaze nakon vremena bogova. Stephen  nam  je na svoj jedinstven način približio neke najpoznatije junake grčke mitologije i opisao nam njihove prepreke i dogodovštine. Svaki od junaka morao je proći kroz razne kušnje i zadatke kako bi zapravo postao junak. U ovoj knjizi upoznajemo Perzeja, Herakla, Belerofonta, Orfeja, Jazona, Atalantu(junakinju), Edipa te Tezeja. Iako vidimo poveznice između nekih junaka, svaki od njih ima svoju priču koja je jedva čekala biti nam ispričana. Ovo je jedan od onih romana koji vas privuku izgledom. Možda je to do mitopejinog izdanja, ali znam da me izgled svakako privukao, koliko god to površno zvučalo. Ali svi mi znamo, čim nam nešto izgleda lijepo, odmah mislimo da je super. I tako su me junaci privukli izgledom. Ali onda sam počela čitati. Naravno imala sam vel...