Preskoči na glavni sadržaj

Riječnik izgubljenih riječi, Pip Williams

Recenzija 


Izdavač: Puls 

Ponekad nam je potrebna neka knjiga u životu koja će nas natjerati da ispitamo sve u što vjerujemo, koja će nas potaknuti da vjerujemo kako postoji bolje sutra, kako se uvijek mogu dogoditi još gore stvari od onoga što trenutno doživljavamo. Rječnik izgubljenih riječi je takva knjiga. 

"Godine 1901. otkriveno je kako u Oksfordskom rječniku engleskog jezika nedostaje riječ „ropkinja“. Ovo je priča o djevojčici koja ju je ukrala. Esme je rođena u svijetu riječi. Bez majke i nepopravljivo znatiželjna, djetinjstvo provodi u Skriptoriju, vrtnoj kućici u Oxfordu u kojoj njezin otac zajedno s timom predanih leksikografa vrijedno sakuplja riječi za prvo izdanje Oksfordskog rječnika engleskog jezika. Malena Esme cijele dane provodi potajno sakupljajući kartice s riječima koje su leksikografi, redom muškarci, odlučili odbaciti. Njezina zbirka odbačenih kartica s vremenom će se pretvoriti u Rječnik izgubljenih riječi. Dok se rađa pokret za prava glasa žena, a Veliki se rat nadvija nad svijetom, Esme će se uputiti na margine društva u potrazi za riječima obespravljenih."

S ovom knjigom sam shvatila da nekad ne cijenim dovoljno neke knjige. Ova knjiga me podsjetila na lektire. Imala je dosta opisivanja koje mi je jako smetalo u lektirama. Uvijek sam imala dojam da im nikad neće doći kraj, da ću ih čitati do kraja života jer su mi dosadne. 

Ali čak iako mi je radnja tekla jako sporo, trudila sam se cijeniti ju. 

Ova knjiga bavi se s jako teškim temama. Imamo dijete koje odrasta bez majke, zlostavljanje u školi, neželjenu trudnoću, čak i ostajanje bez ljubavi. Teško je čitati o tome jer nas može jako rastužiti. 

Stil pisanja je prekrasan. Sve rečenice su smislene, pune informacija i svaka nas potiče da nastavimo čitati. 

U nekim trenucima sam bila ljuta sama na sebe jer sam dobila dojam da ne cijenim dovoljno ovu knjigu. Bavi se temama koje se pojavljuju u svakodnevnom životu, a meni smeta što je na cijeloj stranici opisano tko kakve čarape ima. 

Ali čak iako ju ja nisam cijenila dovoljno, znam da među vama postoje ljudi koji će obožavati ovu knjigu. Meni je radnja bila spora, ali nekome od vas će biti taman. Mislim da sam ja sama kriva što sam očekivala nešto potpuno drugačije od nje, a kad nisam to dobila bila sam razočarana. 

Vjerujem da ovu knjigu morate pročitati. Ne smatram ju obveznom za lektiru, ali smatram da je bitna za nas žene. Uz sve to što Esma prolazi, suočavala se i s pravom glasa žena. Tako da ova knjiga ima teme koje su bitne za nas žene. Iako ju ja nisam cijenila, vi pronađite način da ju zavolite. 



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Ti me ne razumiješ, dr. Tara Porter

 Recenzija  Izdavač: Stilus  Ovo je jedan ženski vodič. Znam, mi žene smo često privilegirane kad se tiče knjiga. Dobili smo i knjigu Žene koje  previše osjećaju, ali teško da ćete naći knjigu Muškarci koji previše osjećaju. Zato smo mi djevojke u puno boljoj poziciji i nas je puno lakše za razumjeti jer dajemo svima priliku da pročitaju o tome. “ Nikada prije djevojke i mlade žene nisu imale toliko slobode i izbora kao danas. Ali nikada prije nisu bile ni suočene s toliko zahtjeva i očekivanja – bilo da si ih nameću one same ili da to čini njihova okolina. Neke stvari za djevojke i mlade žene kreću se u dobrom smjeru, ali neke druge krenule su po zlu. Problemi s mentalnim zdravljem među tinejdžericama i mladim ženama u strašnoj su uzlaznoj putanji: samoozljeđivanje među djevojkama u dobi od 16 do 24 godine skočilo je sa 6 posto u 2000. godini na današnjih oko 20 posto. Na koji se način današnje tinejdžerice i djevojke mogu nositi s ovim životnim razdobljem? Postoji li uopće jednoznača

Taoci, Clare Mackintosh

 Recenzija  Izdavač: Mozaik  Nekad smo tako sigurni u svoje postupke. Uvjereni smo kako mi ne bismo nešto napravili, uvjereni smo kako je netko postupio krivo, a onda se mi nađemo u takvoj situaciji i postupimo baš onako kako smo rekli da nećemo.  "Mina se pokušava usredotočiti na svoj posao domaćice leta na prvom izravnom letu od Londona do Sydneyja. No, poteškoće s kojima se susreće pri podizanju svoje petogodišnje kćeri i pukotine koje se počinju nazirati u njezinu braku dodatno joj otežavaju zadatak. Ali tek što se zrakoplov vine u zrak, Mina dobiva jezivu poruku od anonimnog putnika koji neće dopustiti da stignu na svoje odredište u jednom komadu. Upute koje slijede spasit će život tvojoj kćeri. Tko god napisao poruku predobro zna za što je spremna žrtvovati cijeli svijet i kako je natjerati na suradnju. Kad započnu ubojstva putnika, Mina mora odlučiti koga spasiti. Stotine putnika ili živote svoje kćeri i muža zatočenih u vlastitu domu? Dvadeset je sati do Sydneyja. Štošta s

Znam tajnu, Tess Gerritsen

Recenzija  Izdavač: Mozaik  Ovo nije neki klasični triler gdje ćete odmah shvatiti tko je ubojica. Ni po čemu nije običan. Ovo je triler kakav još niste čitali, ali ga ne smijete propustiti.  "S ovakvim se mjestom zločina detektivka Jane Rizzoli i forenzička patologinja Maura Isles još nisu susrele. Producentica nezavisnih filmova strave pronađena je na krevetu u gotovo spokojnu položaju. Čovjek bi pomislio da je tek usnula… da nije očnih jabučica u njezinoj šaci. Sljedeće je ubojstvo počinjeno na jednako groteskan način. Mlad muškarac pronađen je s trima strijelama precizno zabodenim u srce. Poveznice između slučajeva upućuju Jane i Mauru na serijskog ubojicu čija su fiksacija brutalno ubijeni sveci. Njegova sljedeća i posljednja žrtva mlada je žena koja zna što joj se sprema. Ona je jedina koja može pomoći Jane i Mauri uhvatiti zločinca. Ako ikad odluči otkriti tajnu koju jedino ona i ubojica znaju…" Moram vam reći da je ova knjiga 12. dio nekog serijala. Dobro, ne bilo koj