Preskoči na glavni sadržaj

Sutra, i sutra, i sutra, Gabrielle Zevin

Recenzija 


Izdavač: Stilus 

Ova knjiga je kod mene stvorila različite emocije. Bilo je tuge, sreće, ali u nekim trenucima čak i ljutnje. 

"Sam i Sadie upoznaju se u bolnici 1987. Sadie posjećuje sestru, Sam se oporavlja od automobilske nesreće. Dani i mjeseci sporo prolaze, no u zajedničkom igranju igrica pronalaze sreću, bijeg, žestoku konkurenciju i – posebno prijateljstvo. Prijateljstvo ipak biva naprasno prekinuto i djeca se vraćaju u svakodnevicu.

Susret na postaji podzemne željeznice, osam godina kasnije, vraća ih u djetinjstvo i uskoro započinju raditi ono što vole – zajednički stvarati virtualne svjetove. Suradnja ih pretvara u superzvijezde i svijet preko noći postaje njihov. No to ih ne može zaštititi od svega što život donosi."

Ovo je jedna životna priča koja vas neće ostaviti ravnodušnima. Kad sam krenula čitati, na prvu mi nije bila toliko zanimljiva, ali kroz nekoliko poglavlja, radnja me potpuno uvukla u knjigu. Moj svijet je postao njihov svijet, a ja sam postala dio njihovog svijeta i njegove stvarnosti. 

Ova knjiga nije toliko sretna kao što na prvu možda izgleda. Naslovnica je slatke, vuće nas na čitanje, ali knjiga nije baš najsretnija. Kao što ni život nije sretan. Život je pun padova i uspona, pa je takva i ova knjiga. 

Pratimo Sama i Sadie. Bili su prijatelji kao djeca, pa su se sreli ponovno kad su bili na fakultetu. Tada su došli na jednu ideju i to ih je povezalo za cijeli život. 

Kroz cijelu knjigu, ja sam jako navijala za Sama i Sadie i jedva sam čekala da završe zajedno. Sam je jako volio Sadie, ali uvijek ga je bilo strah kako nije dovoljno dobar za nju, kako on nije za nju, kako ne izgleda dobro i tako dalje. Imao je nisko samopouzdanje i to ga je učinilo takvim kakav je. 

Njega život nije mazio. Prošao je kroz razne stvari, neke su bile sretne, neke tužne, a neke još tužnije. Ostao je bez majke, noge i bilo mu je teško. 

Bilo mi je baš drago kad su se on i Sadie našli. Napokon je imao sreće u životu. 

Ali s vremenom se i to promijenilo. 

Ono što ne volim je što ljudi ne komuniciraju. Zar je toliko teško reći kako se osjećamo? Zar je tako teško reći da nas je netko povrijedio? 

Toliko toga se moglo drugačije dogoditi da su Sam i Sadie znali komunicirati. Da su pričati jedno s drugim, da su rekli što ih je povrijedilo, što im je smetalo. Ovako godinama nisu komunicirali i izgubili su prijateljstvo. 

Sve je teže kad ne komuniciramo s ljudima do kojih nam je stalo. 

Ono što me najviše rastužilo je što znam da postoje ljudi kojima ljubav nije bila uzvraćena. Cijeli život dali su svoje srce nekome tko ih nije vidio na taj način. Dali su svoje srce nekome kome to srce nije bilo potrebno. To mi je užasno tužno jer stvarno želim vjerovati kako svatko od nas ima nekoga s kim može provesti ostatak života. Volim vjerovati u to da svatko ima jednu osobu koja mu odgovara do te razine da ga želi imati u svome životu do kraja. 

Meni je ova knjiga bila odlična. Nije nešto što inače čitam jer volim sretne krajeve i knjige pune romantike i slatke divne ljubavi. Ali jako mi se svidjela. Naučila me da život nije bajka i da bih trebala razgovarati s ljudima ako ih ne želim izgubiti. Naučila me da cijenim ljude oko sebe i da se potrudim oko ljudi do kojih mi je stalo. 

Vjerujem da ćete uživati u knjizi. Vjerujem da svatko od vas može pronaći nešto slatko, lijepo i vrijedno pamćenja u ovoj knjizi. 



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Less, Andrew Sean Greer

 Recenzija  Izdavač: Mozaik Ja nisam baš za ovakve “lijepe” knjige. Nekako, navikla sam na ubijanje, romantiku i eventualno self help, ali ovako nešto je baš daleko od onoga što inače čitam.  “ Osrednji ste pisac na pragu pedesetog rođendana. Poštom vam stigne pozivnica za vjenčanje: vaš se bivši partner, s kojim ste bili devet godina, zaručio.  Ovaj poziv ne možete prihvatiti (bilo bi to suviše neugodno) ni odbiti (ne možete priznati poraz). Vaš je radni stol zasut nizom neprivlačnih pozivnica na književna događanja diljem svijeta. PITANJE: Kako šmugnuti iz grada? ODGOVOR: Pristanite na sve!” Knjiga je super, zanimljiva je, drži vas koncentriram na čitanje. Svakom stranicom sve vaš više zanima što će se dogoditi s Lessom, ali uopće nije za mene. Nisam navikla na tu lijepu književnost i baš mi je teško zbog toga. 

Preko puta, Carly Cesaire

 Recenzija Izdavač: Prof&Graf Mila dolazi iz Bjelovara u Zagreb kako bi započela novo poglavlje života – završiti fakultet, upoznati studentski život i možda pronaći svoje mjesto u svijetu. Njezin brat joj uspijeva srediti stan točno preko puta svog, koji dijeli s trojicom cimera. Novi grad, nove cimerice i potpuno drugačiji život donose joj uzbuđenje, ali i nesigurnost. Među bratovim cimerima je i Eugen – tajanstven, zatvoren mladić s pogledom boje čokolade koji na prvi pogled djeluje nedodirljivo. No iza njegovih zidova skriva se prošlost koja ga i dalje progoni. Kako se Mila i Eugen sve više približavaju, njihove emocije postaju sve jače, ali i opasnije jer prošlost ne prestaje kucati na vrata. Moram priznati da mi je knjiga bila poprilično dugačka. Inače nemam problem s romanima koji imaju puno stranica, ali ovdje sam imala osjećaj da ima previše sporedne radnje koja samo dodatno otežava čitanje. Sama osnovna priča mi je zapravo bila zanimljiva – dinamika između Mile i Eug...

Junaci, Stephen Fry

RECENZIJA Izdavač:  Mitopeja Junaci je drugi nastavak serijala Mythos. Ovo je roman o grčkoj mitologiji Stephena Fryja.   Kratki sadržaj: Ovo je roman o grčkim junacima koji dolaze nakon vremena bogova. Stephen  nam  je na svoj jedinstven način približio neke najpoznatije junake grčke mitologije i opisao nam njihove prepreke i dogodovštine. Svaki od junaka morao je proći kroz razne kušnje i zadatke kako bi zapravo postao junak. U ovoj knjizi upoznajemo Perzeja, Herakla, Belerofonta, Orfeja, Jazona, Atalantu(junakinju), Edipa te Tezeja. Iako vidimo poveznice između nekih junaka, svaki od njih ima svoju priču koja je jedva čekala biti nam ispričana. Ovo je jedan od onih romana koji vas privuku izgledom. Možda je to do mitopejinog izdanja, ali znam da me izgled svakako privukao, koliko god to površno zvučalo. Ali svi mi znamo, čim nam nešto izgleda lijepo, odmah mislimo da je super. I tako su me junaci privukli izgledom. Ali onda sam počela čitati. Naravno imala sam vel...