Preskoči na glavni sadržaj

Iz krvi i pepela, Jennifer L. Armentrout

 Recenzija 


Izdavač: Puls čitaj 

Moram vam priznati nešto. Ja obožavam ovu knjigu i umrijet ću do sljedećeg nastavka. 

"Od rođenja odabrana da uvede svijet u novo doba, Poppy nikada nije bila gospodarica vlastitog života. Svakodnevica Djevice je samotna. Nitko je ne smije dodirnuti. Nitko pogledati niti popričati s njom. Svaki joj je užitak zabranjen. Čekajući dan Uzvišenja, radije provodi vrijeme sa stražarima, boreći se protiv zla koje joj je oduzelo obitelj, nego pripremajući se za to da je bogovi proglase dostojnom.

DUŽNOST

Dok sudbina cijele kraljevine počiva na njezinim ramenima, Poppy ni sama nije sigurna želi li uopće unaprijed joj namijenjenu budućnost. A kada joj u život uđe Hawke, stražar koji bi je trebao štititi do Uzvišenja, sudbina i dužnost ispreplest će se sa žudnjom i čežnjama.

KRALJEVSTVO

Premda su ga bogovi napustili, a smrtnici ga se užasavaju, palo kraljevstvo ponovno se uzdiže, odlučno u namjeri da nasiljem i osvetom preotme ono za što vjeruje da mu po pravu pripada. Kada se krvlju natopljeni temelji na kojima počiva njezin svijet počnu urušavati, Poppy se neće naći samo u opasnosti da izgubi srce i da je bogovi proglase nedostojnom, već i u opasnosti da izgubi vlastiti život."

Usudila bih se reći da je ova knjiga više ljubavna knjiga nego fantasy. Možda će neki od vas pomisliti kako je ovo odlična fantasy knjiga i uzeti ju u ruke i onda se možda razočarati. U knjizi ima vampira, raznih vrsta, ima i vukodlaka ali razrada svijeta mi se nije baš svidjela. Imam dojam da nije najbolje objašnjeno između tih vrsta vampira i tijekom čitanja sam morala pohvatati što je i kako. Više volim kad je to lijepo i detaljno objašnjeno. 

Također, početak knjige mi je bio malo dosadnjikav. Trebalo je vremena da se stvari zakompliciraju, ali negdje oko 150. stranice, knjiga postaje odlična. 

A sad, zašto mislim da je knjiga više ljubavna nego fantasy. Razlog tome je odlična kemija između dva glavna lika. On je njezin čuvar, a ona njegova princeza. Cijela dinamika mi je genijalna. Malo se prepucavaju, malo flertuju, ali on je uvijek tu za nju da ju zaštiti. 

Pred kraj knjige malo se to sve promijenilo i ta promjena ponašanja likova me iznenadila, Poppy mi je onda postala malo čudna, ali okej. Čak i nakon svih tih promjena, svejedno mi je knjiga bila odlična. 

Moram vas upozoriti, jer mene nitko nije, ova knjige je i malo više nego ljubavna. Ima nekih erotskih scena. Nije toliko u stilu kao 50 nijansi sive, ali nije ni toliko nevina kao ostali ljubići koje čitam. Ako niste fan ovakvih knjiga, onda ovo nije knjiga za vas, a ako jeste, onda se pronašli odlično štivo. 

A sad, Poppy i Hawk. Obožavam kako je tekla radnja i koliko toga je ostalo za neki sljedeći dio. Jennifer nam je dala dovoljno toga u ovoj knjizi da imamo želju za sljedećom knjigom. Kao što sam rekla umrijet ću dok dođe sljedeći dio. Stvarno se veselim čitanju jer je kraj toliko neočekivan, toliko zanimljiv, toliko drugačiji od onoga što sam ja očekivala. 

Ono što sam mrzila u ovoj knjizi je zlostavljanje. Poppy je Djevica, ona je odabrana, a opet nije imala poštovanje od nekih ljudi. Vojvoda ju je tukao štapom za neke pogreške za koje nije ona bila kriva. Radio je to čisto zbog zadovoljstva, dok je lord gledao. Cijela ta scena mi je bila toliko gnjusna jer jako teško podnosim nasilje. Nema toga puno i na neki način kasnije zbog radnje, ispadne jako napeto i razumijem koji je smisao toga u knjizi, ali meni je to bilo baš teško za čitati. 

Ovo je jedna od onih knjiga o kojima neću razmišljati svaki dan, ali ću je često spominjati prijateljima, često ću diskusirati o njoj. Ima toliko stvari koje je autorica odlično predstavila i odlično opisala. 

U ovoj knjizi se autorica dotakla i slijepe vjere. Zbog svega što se dogodilo, zbog svih teških vremena, ljudi žele vjerovati kako su bogovi dobri prema njima, a zapravo postoji mogućnost da ih iskorištavaju. Dotakla se toga koliko ljudi mogu biti slijepi kad žele vjerovati u nešto što im donosi dobro. Taj dio mi je isto bio odličan jer je pokazala koliko su ljudi lakovjerni. 

Nadam se da sam vam uspjela predstaviti koliko me ova knjiga oduševila, i to bez nekih velikih spojlera. Bilo mi je užasno teško jer su baš ti spojleri razlozi zašto mi se knjiga toliko svidjela. Ako pročitate knjigu, vidjet ćete o čemu pričam.



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Less, Andrew Sean Greer

 Recenzija  Izdavač: Mozaik Ja nisam baš za ovakve “lijepe” knjige. Nekako, navikla sam na ubijanje, romantiku i eventualno self help, ali ovako nešto je baš daleko od onoga što inače čitam.  “ Osrednji ste pisac na pragu pedesetog rođendana. Poštom vam stigne pozivnica za vjenčanje: vaš se bivši partner, s kojim ste bili devet godina, zaručio.  Ovaj poziv ne možete prihvatiti (bilo bi to suviše neugodno) ni odbiti (ne možete priznati poraz). Vaš je radni stol zasut nizom neprivlačnih pozivnica na književna događanja diljem svijeta. PITANJE: Kako šmugnuti iz grada? ODGOVOR: Pristanite na sve!” Knjiga je super, zanimljiva je, drži vas koncentriram na čitanje. Svakom stranicom sve vaš više zanima što će se dogoditi s Lessom, ali uopće nije za mene. Nisam navikla na tu lijepu književnost i baš mi je teško zbog toga. 

Preko puta, Carly Cesaire

 Recenzija Izdavač: Prof&Graf Mila dolazi iz Bjelovara u Zagreb kako bi započela novo poglavlje života – završiti fakultet, upoznati studentski život i možda pronaći svoje mjesto u svijetu. Njezin brat joj uspijeva srediti stan točno preko puta svog, koji dijeli s trojicom cimera. Novi grad, nove cimerice i potpuno drugačiji život donose joj uzbuđenje, ali i nesigurnost. Među bratovim cimerima je i Eugen – tajanstven, zatvoren mladić s pogledom boje čokolade koji na prvi pogled djeluje nedodirljivo. No iza njegovih zidova skriva se prošlost koja ga i dalje progoni. Kako se Mila i Eugen sve više približavaju, njihove emocije postaju sve jače, ali i opasnije jer prošlost ne prestaje kucati na vrata. Moram priznati da mi je knjiga bila poprilično dugačka. Inače nemam problem s romanima koji imaju puno stranica, ali ovdje sam imala osjećaj da ima previše sporedne radnje koja samo dodatno otežava čitanje. Sama osnovna priča mi je zapravo bila zanimljiva – dinamika između Mile i Eug...

Junaci, Stephen Fry

RECENZIJA Izdavač:  Mitopeja Junaci je drugi nastavak serijala Mythos. Ovo je roman o grčkoj mitologiji Stephena Fryja.   Kratki sadržaj: Ovo je roman o grčkim junacima koji dolaze nakon vremena bogova. Stephen  nam  je na svoj jedinstven način približio neke najpoznatije junake grčke mitologije i opisao nam njihove prepreke i dogodovštine. Svaki od junaka morao je proći kroz razne kušnje i zadatke kako bi zapravo postao junak. U ovoj knjizi upoznajemo Perzeja, Herakla, Belerofonta, Orfeja, Jazona, Atalantu(junakinju), Edipa te Tezeja. Iako vidimo poveznice između nekih junaka, svaki od njih ima svoju priču koja je jedva čekala biti nam ispričana. Ovo je jedan od onih romana koji vas privuku izgledom. Možda je to do mitopejinog izdanja, ali znam da me izgled svakako privukao, koliko god to površno zvučalo. Ali svi mi znamo, čim nam nešto izgleda lijepo, odmah mislimo da je super. I tako su me junaci privukli izgledom. Ali onda sam počela čitati. Naravno imala sam vel...