Preskoči na glavni sadržaj

Božićni začin, Inna Moore

Recenzija


Izdavač: InnaMorata 

Nisam sigurna odakle da krenem s ovom recenzijom. Rekla bih vam toliko toga, a ne znam što je najvažnije za reći. Možda bih na početku trebala reći kako mi se ova knjiga jako svidjela. Nisam do sad pročitala ništa od Inne. Znam, grozna sam, ali sad mi nije žao. Drago mi je što je baš ova knjiga bila moje prvo upoznavanje s njom jer je ostavila i više nego odličan dojam. 

"Vrijeme radnje? Oko Božića.

Mjesto radnje? Dva grada u Americi.

Tema? Tri napete, začinjene i dinamične priče o željama i ispunjenju snova. Djevojačka večer. Sedam prijateljica. Što može poći po zlu? Pa gotovo sve.

Glavni likovi? Tri posve različite djevojke i duplo više muškaraca. Tako to mora biti da bi bilo zanimljivo.

Nitko ne slavi i obožava Božić kao Skylar. I svoje vjenčanje planira pred taj dan.

Athena ne zna što znači Božić, nitko je nije učio svrsi tog blagdana.

Zoey gotovo svaki Božić nekom svojom urođenom sposobnošću uništi, iako ne namjerno.

No ovaj Božić nije običan, on donosi neočekivane poklone, sjajnije zvijezde na nebu i puno slatke ovisnosti. Tada se ispunjavaju sve tajne želje glavnih junakinja, a kad se one ispune, svaki je dan Božić."

Knjiga mi je bila jako emotivna. Do sad ste već naučili da mene takve knjige jednostavno osvajaju. Volim kad se dobro isplačem uz knjigu ili kad se smijem nenormalno i nekotrolirano. Tako je bilo uz ovu knjigu. Krenula sam čitati i već na desetoj stranici pustila sam prvu suzu, a na dvanaestoj stranici sam jecala od tuge i boli koju sam osjećala zbog Skylar. Znala sam da će mi ovo biti jedna od dražih knjiga ove godine. 

Jako, ali stvarno jako cijenim kad autori mogu svojim pisanjem navesti čitatelje da osjećaju sve te osjećaje, da se mogu povezati s likovima na tolikoj razini da osjećaju tugu ili sreću zbog njih. Mislim da to ne može svatko, a uz ovu knjigu uspjela sam se povezati s glavnim likom u prvih nekoliko stranica. To je nevjerojatan talent i stvarno svaka čast Inni na tome. Već dugo vremena me neka knjiga nije toliko brzo osvojila. 

Da vas sad polako upoznam s likovima. Kako pratimo 3 priče, tako imamo i 3 glavne junakinje. Prva na redu je Skylar. Ona ide na djevojačku večer sa svojim najboljim prijateljicama. Tijekom tog puta, progone ju neke misli o vjenčanju, ali i o bivšem dečku. Trudi se ne razmišljati o njemu, ali uz svoje prijateljice nekako dođe do njega i sjećanja na stara divna vremena s njim. 

Prijateljice su joj za djevojačku pripremile iznenađenje. Stripera. Da, dobro se pročitali. Unajmili su stripera. 

Ali onda dolazi do obrata. To nije bilo koji striper. Pojavio se Asher.  Njezin bivši dečko. I tu kreće njihova avantura. 

Ova priča mi je bila jako napeta. Nisam znala kako će njezin zaručnik reagirati, kakve će biti reakcije njezine obitelji, prijateljica i svih oko nje kad im kaže kako se osjeća. Navijala sam za nju od početka do kraja i jako mi je drago što je dobila svoj sretan kraj. Inače, ispod svakog naslova možete vidjeti koliko su priče spicy i ova nije bila tolika. 

Nakon Skylar, pratimo Athenu. Njezina priča mi je definitivno najdraža. Ona je odrasla bez majčine ljubavi i to joj je baš nedostajalo u životu. 

Na jednoj zabavi, upoznaje nespretnog Grahama. Taj jedan jednostavan susret, urezan joj je u pamćenje i od te zabave Graham joj ne izlazi iz misli. Sanja ga, želi ga, ali nije ni sama sigurna zašto. I onda se pojavljuje na svome novome poslu, a jedan od kolega je baš Graham. U tom trenutku postaje neugodno za nju jer sve što želi je poljubiti ga.

Nažalost, Graham je jako zatvoren i ona ne zna na čemu je s njim. A vremenom se otvara, ali Athena saznaje neke stvari koje nije ni očekivala. 

Grahamu je umrla žena, a njemu su ostale dvije kćeri blizanke. 

Ova priča mi je bila najbolja jer ima jako dobar razvoj karaktera. Graham je bio zatvoren zbog toga što nije bio siguran može li vjerovati Atheni, pa se s vremenom opustio oko nje i počeo joj vjerovati. A Athena je bila bez obitelji, sama, pa je dobila obitelj i morala se prilagoditi oko nekih stvari, morala je pružiti ljubav iako nije znala kako da ju pruži. Na kraju oboje su dobili sreću koju zaslužuju. 

O ovome paru mogla bih pročitati nastavke i nastavke knjiga. Toliko su mi preslatki, divni, krasni. Kad sam završila s ovom pričom, imala sam osjećaj kao da sam završila poglavlje u životu i kao da nedostaje dio mene. Možda previše dramatiziram, ali stvarno mi se jako svidjela ova priča. Ni ona nije bila pretjerano spicy, ali postoje neki jako dobri dijelovi.

I za kraj, najspicy priča od svih, a to je ona o Zoey. Ona živi odličnim životom. Ima teretanu, dobrog prijatelja s kojim se i zabavlja, ali sve se to mijenja taman pred Božić. Jay, s kojim inače Zoey dijeli stan dok je brat u njezinom stanu, dovodi iznenadnog gosta, svog brata Logana. Neću ni pokušat reći koliko je njihovo upoznavanje bilo neugodno, morat ćete sami to otkriti. 

Ova priča mi je bila jako zanimljiva. Inače nisam baš za ovakve odnose, prijatelji s povlasticama, nedozvoljeni osjećaji prema bratu svog dečka (u ovom slučaju prijatelja s povlasticama), ali čak i ova priča me rastopila i bila mi je slatka. Nije Zoey bilo lagano u životu i onda upoznaje Logana kojem isto nije bilo baš lagano. Iako se čini jako nedostupan, s vremenom se opušta s njom i dopušta joj ulazak u njegov privatan život. Govori joj zašto je takav kakav je, postaje osjetljiv pred njom i to me toliko oduševilo. 

U ovoj divnoj knjizi Božićni začin imamo neke od klasičnih ljubavnih priča. Imamo bivše dečke, dobre i divne očeve, ali opet i odnose među kolegama, a ona imamo i prijatelje s povlasticama i zabranjeno voće. Mislim da svatko može pronaći nešto što mu se sviđa jer je toliko toga obuhvaćeno ovim novelama.

Stil pisanja je genijalan. Prebrzo se čita, toliko brzo da vam se plače što ste već pročitali, a opet, odnosi su toliko dobro okarakterizirani i nemate dojam kao da nešto nedostaje. 

Priče su opuštajuće i stvarno vam ne treba puno vremena da biste ih sve pročitali. 

Jako mi se svidjela ova knjiga i definitivno bih ju preporučila svakom ljubitelju ljubavnih romana, a posebno onih koji vole da je vrijeme radnje Božić. Iako je Božić prošao, mislim da će ova knjiga biti jedna od onih koja je za svako doba godine, za proljeće kad vam fali zima, za ljeto da vas rashladi, za jesen kad jedva čekate zimu i za zimu jer znate da će uskoro doći Božić. 

Svakako imate moju preporuku.



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Less, Andrew Sean Greer

 Recenzija  Izdavač: Mozaik Ja nisam baš za ovakve “lijepe” knjige. Nekako, navikla sam na ubijanje, romantiku i eventualno self help, ali ovako nešto je baš daleko od onoga što inače čitam.  “ Osrednji ste pisac na pragu pedesetog rođendana. Poštom vam stigne pozivnica za vjenčanje: vaš se bivši partner, s kojim ste bili devet godina, zaručio.  Ovaj poziv ne možete prihvatiti (bilo bi to suviše neugodno) ni odbiti (ne možete priznati poraz). Vaš je radni stol zasut nizom neprivlačnih pozivnica na književna događanja diljem svijeta. PITANJE: Kako šmugnuti iz grada? ODGOVOR: Pristanite na sve!” Knjiga je super, zanimljiva je, drži vas koncentriram na čitanje. Svakom stranicom sve vaš više zanima što će se dogoditi s Lessom, ali uopće nije za mene. Nisam navikla na tu lijepu književnost i baš mi je teško zbog toga. 

Preko puta, Carly Cesaire

 Recenzija Izdavač: Prof&Graf Mila dolazi iz Bjelovara u Zagreb kako bi započela novo poglavlje života – završiti fakultet, upoznati studentski život i možda pronaći svoje mjesto u svijetu. Njezin brat joj uspijeva srediti stan točno preko puta svog, koji dijeli s trojicom cimera. Novi grad, nove cimerice i potpuno drugačiji život donose joj uzbuđenje, ali i nesigurnost. Među bratovim cimerima je i Eugen – tajanstven, zatvoren mladić s pogledom boje čokolade koji na prvi pogled djeluje nedodirljivo. No iza njegovih zidova skriva se prošlost koja ga i dalje progoni. Kako se Mila i Eugen sve više približavaju, njihove emocije postaju sve jače, ali i opasnije jer prošlost ne prestaje kucati na vrata. Moram priznati da mi je knjiga bila poprilično dugačka. Inače nemam problem s romanima koji imaju puno stranica, ali ovdje sam imala osjećaj da ima previše sporedne radnje koja samo dodatno otežava čitanje. Sama osnovna priča mi je zapravo bila zanimljiva – dinamika između Mile i Eug...

Junaci, Stephen Fry

RECENZIJA Izdavač:  Mitopeja Junaci je drugi nastavak serijala Mythos. Ovo je roman o grčkoj mitologiji Stephena Fryja.   Kratki sadržaj: Ovo je roman o grčkim junacima koji dolaze nakon vremena bogova. Stephen  nam  je na svoj jedinstven način približio neke najpoznatije junake grčke mitologije i opisao nam njihove prepreke i dogodovštine. Svaki od junaka morao je proći kroz razne kušnje i zadatke kako bi zapravo postao junak. U ovoj knjizi upoznajemo Perzeja, Herakla, Belerofonta, Orfeja, Jazona, Atalantu(junakinju), Edipa te Tezeja. Iako vidimo poveznice između nekih junaka, svaki od njih ima svoju priču koja je jedva čekala biti nam ispričana. Ovo je jedan od onih romana koji vas privuku izgledom. Možda je to do mitopejinog izdanja, ali znam da me izgled svakako privukao, koliko god to površno zvučalo. Ali svi mi znamo, čim nam nešto izgleda lijepo, odmah mislimo da je super. I tako su me junaci privukli izgledom. Ali onda sam počela čitati. Naravno imala sam vel...