Preskoči na glavni sadržaj

Klopka zvana sreća

RECENZIJA 


Izdavač: Poetika

Ovo je najbolja self help knjiga koju sam ja pročitala ove godine. Svaka self help knjiga koju sam pročitala imala je neke dobre stvari, imala je stvari koje su mi se svidjele, ali ova knjiga imala je sve, i više od toga. 

"Jeste li i vi kao i milijuni drugih uhvaćeni u “klopku sreće”? U ovoj knjizi prodanoj u milijun primjeraka, dr. Russ Harris objašnjava da nas načini na koje obično pokušavamo pronaći sreću često čine očajnima, te vode u epidemiju stresa, tjeskobe i depresije. Međutim, uz pomoć načela Terapije posvećenošću i prihvaćanjem (ACT), znanstveno utemeljenog pristupa usmjerenog ka napretku, svi možemo izbjeći klopku sreće i pronaći istinsko zadovoljstvo u životu. 

Ova inovativna i nadahnujuća knjiga naučit će vas kako: 

  • smanjiti stres i brigu 
  • učinkovitije se nositi s bolnim mislima i osjećajima 
  • prekinuti sabotirajuće navike savladati nesigurnost i sumnju u sebe
  • izgraditi bolje odnose s ljudima
  • pobijediti depresiju, tjeskobu i usamljenost 
  • poboljšati učinkovitost i pronaći zadovoljstvo u poslu izgraditi bogat, ispunjen i smislen život. 
Bez obzira nedostaje li vam samopouzdanja, suočavate li se s bolešću, nosite li se s gubitkom, imate li izrazito stresan posao, ili patite od tjeskobe ili depresije – ova knjiga će vam pokazati kako izgraditi istinsku sreću koja dolazi iznutra."

Dala sam si vremena da pročitam ovu knjigu. Kako knjiga ima dosta korisnih vježbi, potrebno vam je i vremena da ih obavite. Ja nisam odradila baš svaku vježbu. Neke sam pokušala napraviti, a nisam uspjela, dok su me neke skroz oduševile pa ću se potruditi koristiti ih u svakodnevnom životu. 

Prije nego krenete čitati ovu knjigu, stvarno morate biti spremni barem pokušati odraditi te vježbe koje su u knjizi. Nakon vježbi, autor postavi dosta pitanja i neka poglavlja se onda temelje na tim vježbama, pa vam je potrebno odraditi ih kako ne biste izgubiti kontinuitet čitanja. Ali ako vam se neda ili nemate vremena, nema veze, preskočite vježbu, pa joj se nekad kasnije vratite. Nisam sigurna savjetuje li to autor, ali ništa ne ide na silu. 

Nisam nikad bila na terapiji, ali imam osjećaj da bi ovako izgledala kad bih otišla. Imam osjećaj da bi ovako psiholog prošao sa mnom kroz moje osjećaje.

Sve te vježbe uključuju prizivanje svojih osjećaja, misli i sjećanja. Naravno autor savjetuje da to ne bude nešto jako, nešto što vas baš boli jer ako vježba ne uspije, vi ostajete s tim osjećajima, a niste sigurni kako ih riješiti. 

Kako se u ovim trenucima borim s nekim težim osjećajima, ne ide mi baš s faksom, pa imam osjećaj kao da mi se cijeli život urušava, ova knjiga mi je baš dala nade da se mogu "riješiti" tih osjećaja. Odnosno, knjiga ne govori o rješavanju, nego prihvaćanju. Te osjećaje tjeskobe koje imam zbog faksa koristila sam za vježbe i baš sam vidjela kako djeluju. Uspjela sam prihvatiti neke misli koje su mi iskakale u glavi. Uspjela sam si predočiti da su to samo riječi, a kad su riječi samo riječi, ne mogu me povrijediti. 

Ova knjiga iako se zove Klopka zvana sreća, možda dobijete dojam da će vas naučiti kako da budete sretnima, ali to nije istina. Ona vam može pomoći s puno ozbiljnijim stvarima koje će na kraju rezultirati vašim smirenijim osjećajima, pa samim time i osjećajem ugode, što može dovesti i do sreće, ali izvorno joj je cilj raditi na svim drugim negativnim osjećajima.

U redu je ne osjećati se sretnima i mislim da to prvo trebamo shvatiti. Prvo si trebamo reći kako je to u redu i ne dopustiti da nas osjećaj nesreće baci u još veću depresiju. Trebamo si osvijestiti kako sreća nije glavni cilj našeg života. 

Jedno poglavlje mi se baš jako svidjelo, a to je poglavlje o donošenju odluka. Postoji nekoliko koraka za kako donijeti "ispravnu odluku" i to mi je stvarno pomoglo s nekim drugim stvarima koje mi se događaju u životu. U nekim trenucima stvarno ne znamo što je ispravno i ne znamo kako da dođemo do ispravnog rješenja, a naš um nas sabotira, iako je to njegov način da pomogne, pa nam bude samo još teže. 

U ovoj knjizi, autor je koristio primjere ljudi s kojima je prolazio kroz vježbe. Mislim da je to odličan pristup jer se možemo povezati s nekim i odmah nam je lakše kad znamo da netko prolazi kroz iste stvari kao i mi. Tako najlakše možemo shvatiti da nismo sami.

Kod self help knjiga mislim da nam je svima bitno da nam pomažu. Meni je ova knjiga pomogla. Dobila sam korisne savjete i stvarno imam materijala na kojem mogu raditi i postoje stvari koje mogu poboljšati kod sebe, a sad znam i kako. 

Apsolutno imate moju preporuku za ovu knjigu. Knjiga je odlična i ako joj date priliku mislim da vam stvarno može pomoći i da vam može učiniti život boljim.



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Ti me ne razumiješ, dr. Tara Porter

 Recenzija  Izdavač: Stilus  Ovo je jedan ženski vodič. Znam, mi žene smo često privilegirane kad se tiče knjiga. Dobili smo i knjigu Žene koje  previše osjećaju, ali teško da ćete naći knjigu Muškarci koji previše osjećaju. Zato smo mi djevojke u puno boljoj poziciji i nas je puno lakše za razumjeti jer dajemo svima priliku da pročitaju o tome. “ Nikada prije djevojke i mlade žene nisu imale toliko slobode i izbora kao danas. Ali nikada prije nisu bile ni suočene s toliko zahtjeva i očekivanja – bilo da si ih nameću one same ili da to čini njihova okolina. Neke stvari za djevojke i mlade žene kreću se u dobrom smjeru, ali neke druge krenule su po zlu. Problemi s mentalnim zdravljem među tinejdžericama i mladim ženama u strašnoj su uzlaznoj putanji: samoozljeđivanje među djevojkama u dobi od 16 do 24 godine skočilo je sa 6 posto u 2000. godini na današnjih oko 20 posto. Na koji se način današnje tinejdžerice i djevojke mogu nositi s ovim životnim razdobljem? Postoji li uopće jednoznača

Sve sami dobri ljudi, Ashley Flowers

 Recenzija  Izdavač: Puls  Neke knjige nas ostave bez teksta. Pročitamo ih i onda još dugo vremena razmišljamo o njima. Ovo je takva knjiga. “  U fantastičnom debitantskom romanu voditeljice popularnog true crime podcasta Crime Junkie, jedna će novinarka, godinama progonjena neriješenim umorstvom svoje prijateljice iz djetinjstva, na površinu izvući mračne tajne svog rodnog grada. Svi se u gradiću Wakarusi, u američkoj saveznoj državi Indiani, sjećaju zloglasnog slučaja January Jacobs, čije je tijelo otkriveno u jarku tek nekoliko sati nakon što je prijavljen njezin nestanak. Margot Davies tada je bilo šest godina – koliko i January – i živjela je preko puta žrtve. U dvadeset i pet godina koliko je otad proteklo, Margot je odrasla, odselila se i postala novinarka. No, cijelo je to vrijeme progoni osjećaj kako je to mogla biti ona – kako je ubojica pukim slučajem odabrao njezinu prijateljicu.Kada se Margot prisiljena vratiti kući kako bi se brinula o svom stricu koji boluje od demencije

Četvrto krilo, Rebecca Yarros

 Recenzija  Izdavač: Fokus na hit  Kad sam vidjela da će ova knjiga biti prevedena na hrvatski, bila sam toliko sretna. Cijeli booktok je pričao o ovoj knjizi i jako mi je drago što ju je netko uzeo prevesti. Onda sam jedva dočekala Interliber kako bih ju mogla dobiti. A onda sam ju uzela u ruke. Tada mi je život bio promjenjen. “  Dobro došli u surovi i elitni svijet vojnog učilišta za jahače zmajeva. Dvadesetogodišnja Violet Sorrengail trebala je pohađati Kvadrant pisara i živjeti mirnim životom okružena knjigama. Međutim, njezina majka, ujedno nemilosrdna generalica zbora, naredila je Violet da se pridruži stotinama kandidata koji teže završiti po život opasnu obuku i postati elita kraljevstva: jahači zmajeva. A kad si sitna, niska i krhka, smrt vreba iza svakog ugla… jer zmajevi se ne združuju s nejakim ljudskim bićima. Spale ih.  Kao da joj sve to nije dosta, Violet je trn u oku i prilično poželjna meta svima onima koji zamjeraju njezinoj majci krvavo gušenje pobune protiv kraljev