Preskoči na glavni sadržaj

Kuća na kokošjim nogama, Sophie Anderson

RECENZIJA


Izdavač: Mitopeja

Ovo je jedna bajka. Bajka za djecu, bajka za odrasle, bajka za sve koji žele vjerovati da može biti bolje, za sve koji žele vjerovati kako nada još uvijek postoji.

Na prvu se ne čini tako, ali pokušat ću vas uvjeriti zašto je baš ova knjiga vaša bajka i zašto je baš ova knjiga bajka koja vam je potrebna.

"Dvanaestogodišnja Marinka sanja o normalnom životu, u kojem bi njena kuća ostala na istome mjestu dovoljno dugo da ona uspije naći prijatelje. Ali njena kuća ima kokošje noge i često se bez upozorenja seli po svijetu. 

Jer Marinkina baka je Baba Jaga, koja vodi umrle s ovoga na onaj svijet. Marinka čezne izbjeći sudbinu Babine nasljednice i sama odabrati što će postati – ali kuća nije nužno naklonjena njenim nakanama."

Marinka je dobila svoju sudbinu čim je postala Jaga. Znala je kakav ju život čeka, znala je što bi trebala raditi ostatak života, ali njoj se ta ideja nije sviđala. Ona je htjela upoznati prijatelje, htjela je imati ispunjen život živima, nije htjela upoznavati mrtve samo za jednu noć. Na samom početku možemo Marinku doživjeti kao sasvim normalnu djevojčicu kojoj su sudbinu odredili roditelji. Možemo na cijelu tu priču gledati kao metaforu. Marinki se to nije svidjelo, kao što se većini djece ne sviđa. Svatko želi sebi krojiti sudbinu i želi raditi ono što mu srce želi.

Ali našoj junakinji se ta želja nije mogla ostvariti. Kako Jage imaju puno pravila, Marinka nikako nije mogla živjeti životom koji je htjela. Upoznala je dragog dječaka Benjamina, ali odmah sljedeći dan kuća ih je odlučila odvesti u neko novo mjesto i tako je brzo izgubila prijatelja.

Iako je upoznavanjem Benjamina, Marinka prekršila pravila, ništa se loše nije dogodilo. Nakon toga Marinka je prekršila još jedno pravilo. Upoznala je Ninu. Nina je bila mrtva i tek je bila na početku svoje smrti. Marinka ju je zavlačila i odvlačila od prelaska u dvori jer je htjela imati prijateljicu s kojom može pričati. 

Marinka je kriva za svoje odluke, ali ona je bila usamljeno dijete koje se htjelo igrati, usamljeno dijete koje je htjelo imati prijatelje i koje je svoje vrijeme htjelo provoditi s nekime tko nije njezina baka. 

Ali ovog puta nepoštivanje pravila imalo je neke posljedice. Nina je počela nestajati, pa ju je Baba morala provesti kroz dveri te je otišla zajedno s njom.

Marinka je skrivala Ninu od Babe i to ju je dovelo do toga da ih izgubi obje. Samim time što je Marinka skrivala Ninu, dovelo je do nekih ozbiljnih posljedica za njezin život. Naravno, Baba nije umrla nego je prešla na drugu stranu te Marinka misli da ju može vratiti. 

Kad je Marinka ostala sama tugovala je za Babom jer je bila bezobrazna prema njoj, jer joj je skrivala stvari. Kad je Baba htjela da idu na kupanje, Marinka ju je odbila jer je morala riješiti situaciju s Ninom i tako ju je to dovelo do situacije za kojom žali.

Marinka nije ostala bez nade i to ju je dovelo do kraja kakav joj je trebao. Još se toga dogodilo u knjizi i iako bih vam htjela sve ispričati, mislim da sam rekla dovoljno da se pitati što je bilo s Babom, što je bilo s Ninom. 

Toliko toga mi se svidjelo u ovoj knjizi. Posebno mi se svidio kraj jer sam očekivala nešto potpuno drugačije. Kraj je sretan, ali nije onakav kakav sam očekivala. Ali ponekad kraj koji očekujemo nije kraj koji nam je potreban.

Ova knjiga je definitivno knjiga za sve uraste. Svakome od nas može dati lekciju za cijeli život. Možda nas nauči kako ustrajanje u lošim odlukama može nas dovesti do loših stvari, kako ne trebamo vjerovati ljudima na prvu, nego vidjeti kakvo je njihovo ponašanje s vremenom. Isto tako može nas naučiti da nekad zaista možemo riješiti neke svoje probleme razgovorom i da nas taj razgovor može dovesti do onoga što smo htjeli. 

Mislim da nas knjiga može naučiti jednu jako bitnu stvar, a to je kako se nositi s gubitkom osobe do koje nam je stalo. Marinka nije gubila nadu kad je izgubila Babu, bila je spremna učiniti sve što je u njezinoj moći da ju vrati i to je super, ali neke od tih stvari koje je radila su naškodile njoj i to nije bilo dobro. Teško se nosila s tugom i krivila je sebe za ono što se dogodilo. Nekad nam je teško prihvatiti kako nismo mi odgovorni za tuđe postupke. Svatko može odluku donijeti za sebe.

Knjiga je jako kratka, ima 200tinjak stranica, a može vas naučiti puno toga. Ima i prekrasne ilustracije, tako da je to još manje teksta i čita se jako brzo. Puna je divnih citata koji vam mogu pomoći u svakodnevnom životu. Dajte priliku ovoj knjizi jer vjerujem da se nećete pokajati.

Meni najljepši citati iz knjige:

  • "Baba kaže da nije bitno koliko je život dug, već koliko je sladak." (str. 11)
  • "Živi mrtvi, u čemu je tu razlika? Ljudi su ljudi." (str. 36)
  • "Prijateljstvo znači imati nekoga stvarno uza se. Za razgovaranje i za druženje. I to na više od jedne noći." (str. 36)
  • "Na ovom je svijetu više dobrih nego loših ljudi. Samo trebaš biti oprezna, i mudro birati prijatelje." (str. 142)
  • "Nikoga se ne može zadržati. Ništa nije vječno." (str. 187)


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Četvrto krilo, Rebecca Yarros

 Recenzija  Izdavač: Fokus na hit  Kad sam vidjela da će ova knjiga biti prevedena na hrvatski, bila sam toliko sretna. Cijeli booktok je pričao o ovoj knjizi i jako mi je drago što ju je netko uzeo prevesti. Onda sam jedva dočekala Interliber kako bih ju mogla dobiti. A onda sam ju uzela u ruke. Tada mi je život bio promjenjen. “  Dobro došli u surovi i elitni svijet vojnog učilišta za jahače zmajeva. Dvadesetogodišnja Violet Sorrengail trebala je pohađati Kvadrant pisara i živjeti mirnim životom okružena knjigama. Međutim, njezina majka, ujedno nemilosrdna generalica zbora, naredila je Violet da se pridruži stotinama kandidata koji teže završiti po život opasnu obuku i postati elita kraljevstva: jahači zmajeva. A kad si sitna, niska i krhka, smrt vreba iza svakog ugla… jer zmajevi se ne združuju s nejakim ljudskim bićima. Spale ih.  Kao da joj sve to nije dosta, Violet je trn u oku i prilično poželjna meta svima onima koji zamjeraju njezinoj majci krvavo gušen...

Saten i dragulji, Sara Škrobo

 Recenzija  Izdavač: Alfa  Ovo je baš ona vrsta knjige koja mi je trebala. “ Sofija Filipov je zatočena. Život u klasnome društvu pod čizmom nemilosrdnoga diktatora ne nudi mnogo, stoga joj ostaju samo obitelj i jednoličan posao tipičan za kastu Plava. No sve će se promijeniti kada Sofija sazna da postoji način na koji može spasiti život svoga teško bolesnog djeda. Svijet izvan njezina gradića čini se pun nepoznatih mogućnosti, ali Sofija se ni u ludilu ne nada da će otkriti Trigiju, skrivenu magičnu pokrajinu gotovo potpuno izbrisanu iz kolektivnoga sjećanja. U jeku priprema za novu pobunu Sofija korača novim, nepoznatim putem na kojemu će se susresti s dotad nezamislivim gubitcima, neočekivanom ljubavi i ogromnim teretom na vlastitim leđima jer je upravo ona ključni dio nadolazeće borbe.” Ne znam znate li kakav je osjećaj kad uzmete neku knjigu u ruke, krenete čitati, jako vam se svidi i onda dođete do kraja. Osjetite tu neku praznoću u srcu i želite pročitati nešto tak...

Dan kad sam naučila voljeti sebe, Maud Ankaoua

 Recenzija  Izdavač: Poetika  Mislim da me ova knjiga pronašla u savršenom trenutku. “ Uspješna odvjetnica Constance dobila je posao u prestižnom odvjetničkom uredu koji je dugo priželjivala. No iako se bliži četrdesetima, osjeća se krhkom i pati od manjka samopouzdanja. Zaljubljena je u Lucasa koji joj je obećao ostaviti suprugu i konačno biti s njom. Nakon što potpiše ugovor za novi posao, Constance otkriva da jedna stavka ugovora nalaže itekako neobičan probni rok tijekom kojeg će doživjeti još neobičnije iskustvo. Primorana je napustiti svoju zonu komfora, ali nasreću, u svemu tome podržavaju je njezini prijatelji. Izazov u koji će se upustiti itekako će uzdrmati njezinu sliku sebe same i ljubavi općenito.” Vjerujem da svatko od nas čita knjige nekako po osjećaju. Dobijemo dojam da bismo baš u tom trenutku trebali pročitati neku knjigu i onda ju uzmemo u ruke i otkrijemo da je trenutak savršen. A, ako vidimo da nije, ostavimo ju još neko vrijeme. Nekako knjige pronala...