Preskoči na glavni sadržaj

9. studenoga, Colleen Hoover

RECENZIJA


Format: Audioknjiga (ali fizičku verziju knjige možete pronaći kod Naklade Neptun)

Ovo mi je bila prva audioknjiga. Trebalo mi je puno volje da se odlučim na ovako nešto, ali na kraju sam uspjela. Ovu knjigu sam odabrala zato što sam ju našla na youtube-u. Kako sam mogla besplatno isprobati hoću li imati dovoljno koncentracije za ovako nešto, dala sam si priliku. Nisam požalila.

Bilo što od CoHo odlično je za početak ulaska u svijet audioknjige. Bilo mi je lagano za slušati, vokabular koji je CoHo koristila bio mi je razumljiv i stvarno je lagano tekla knjiga.

"Fallon se želi preseliti na drugi kraj države, Ben želi postati romanopisac. Iako su se upoznali u pogrešnom trenutku, dan prije Fallonine selidbe u New York, toliko se privlače međusobno da odluče provesti cijeli dan zajedno. 

Tijekom tog prvog susreta dogovore se da će se sljedećih pet godina sastajati istog datuma. Pritom će voditi odvojene živote, ulaziti u nove veze, stjecati nova iskustva i sazrijevati – Fallon u New Yorku, a Ben u Los Angelesu. 

Fallon će za to vrijeme raditi na svojoj karijeri, a Ben napisati roman nadahnut njihovom vezom i Falloninim zanimljivim životom. Dogovor se odvija po planu sve dok jednog dana Fallon ne posumnja u Bena. Nije sigurna govori li joj Ben istinu ili izmišlja savršenu stvarnost kako bi zaplet njegova romana dobio šokantan preokret. No nijedno od njih ne zna odgovor na pitanje može li se njihova veza – i istovremeno Benov roman – smatrati ljubavnom pričom ako protagonisti završe slomljena srca."

Ne znam odakle da krenem s ovom knjigom. Priča je jako napeta i uzbudljiva. Ima dobrih zapleta, još boljih raspleta, ali tema mi je bila mračna. 

Fallon ima ožiljke od požara koji je bio uhvatio kuću njezinog oca. To ju je oštetilo za cijeli život. Ožiljci su joj uzeli snove, uzeli su joj ljepotu, ali ona je nastavila živjeti. 

Teško je uopće razmišljati o tako nečemu. Ona fizički može raditi sve što i svaka druga osoba, ali svejedno ju bole pogledi drugih ljudi, nije joj ugodno u vlastitoj koži. Osim fizičkih ožiljaka, ima i one psihičke, a nekad je još teže nositi se s tim nego s onim vidljivim ožiljcima. 

Teško joj je nositi se s ocem, ali onda upozna Bena. Na jednom ručku s ocem, Ben joj je uskočio pomoći, ona je prihvatila njegovu pomoć te je tako započela njihova priča. 

Ono što je mračno je to što to nije početak njihove priče. Rado bih vam sve ispričala, ali morat ćete pročitati knjigu da saznate kako su se upoznali i sjećaju li se jedno drugoga. Mračna je ta priča i to me jako pogodilo. Teško mi je čitati, u ovom slučaju slušati, o boli likova. 

Dogovorili su se sastajati 5 godina za redom, na isti datum. Za oboje taj datum ima posebnu važnost. 

Zanimljiv mi je taj koncept da se upoznaju kroz 5 godina, da se vide samo jedan dan, ali nije mi baš realan. Razumijem da je ovo ljubavna priča, ali imam jednu svoju teoriju. Kad upoznamo neku osobu, počnemo stvarati svoje mišljenje o toj osobi. Kako upoznajemo tu osobu, naše mišljenje se mijenja i formira se prema onome što smo naučili o toj osobi. Ako smo upoznali nekoga površno i nemamo mogućnost upoznati ga bolje i u potpunosti formirati svoje mišljenje, onda stvaramo neke svoje verzije te osobe. U takvim slučajevima, stvaramo najbolje moguće verzije i polako nam se osoba počinje sviđati, pa dolazi i do zaljubljivanja. 

Da se ovako nešto dogodilo u stvarnom životu, vjerujem da bi moja teorija bila točna. Upoznali bi se površno, zaljubili jedno u drugo, završili u vezi i onda zapravo formirali svoje mišljenje i vjerojatno prekinuli jer bi tek tad upoznali pravu osobu. Čim imamo predugo vremena za fantazirati o nekome i tako raditi svoje mišljenje o toj osobi, može doći do toga da nas svako odstupanje koje osoba napravi uznemiri ili razočara jer to nije nešto što smo očekivali od te osobe. 

Što se tiče ostatka knjige, bila je nekako tipična ljubavna knjiga. Oni su se na prvi pogled zaljubili jedno u drugo, njihova "veza" imala je uspona i padova, usponi su bili predivni, padovi su bili grozni, ali su oni preživjeli sve to i izašli još jači.

Nemam ništa protiv takvih knjiga, obožavam takve tipične ljubiće. Iako mi je to sve bilo nerealno, uživala sam slušati o njihovoj priči, uživala sam u njihovoj ljubavi što su osjećali. Ja jednostavno volim sve te stvari. Mogla bih možda reći da sam romantična osoba, iako to bi trebali potvrditi drugi, ali ono što mi je predobro je biti zaljubljena. To je tako odličan osjećaj. Ti početci, kad sve ide dobro, su toliko preslatki da bih se na sve samo rastopila. 

Zato volim ljubavne knjige jer svaka ljubavna knjiga ima početak, a na početku se likovi zaljubljuju. Zato kad kažem da je neka knjiga tipična ljubavna knjiga, to za mene znači da me osvojila i da ću joj se morat vratiti nekada. Ovu knjigu planiram pročitati nekad i na hrvatskom jeziku jer joj želim dati još jednu priliku, odnosno najmanje još jednu priliku.

Preporučila bih svim ljubiteljima ljubavi i ljubavnih knjiga da pročitaju ovu knjigu. Možda će vas neke stvari iznenaditi, možda vam se neke stvari neće u potpunosti svidjeti, ali ova knjiga ima ono nešto. Ima ono nešto zbog čeka se smješkate, ima ono nešto zbog čega gledate u prazno i razmišljate o likovima iz knjige, jednostavno ima ono nešto što ne smijete propustiti.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Less, Andrew Sean Greer

 Recenzija  Izdavač: Mozaik Ja nisam baš za ovakve “lijepe” knjige. Nekako, navikla sam na ubijanje, romantiku i eventualno self help, ali ovako nešto je baš daleko od onoga što inače čitam.  “ Osrednji ste pisac na pragu pedesetog rođendana. Poštom vam stigne pozivnica za vjenčanje: vaš se bivši partner, s kojim ste bili devet godina, zaručio.  Ovaj poziv ne možete prihvatiti (bilo bi to suviše neugodno) ni odbiti (ne možete priznati poraz). Vaš je radni stol zasut nizom neprivlačnih pozivnica na književna događanja diljem svijeta. PITANJE: Kako šmugnuti iz grada? ODGOVOR: Pristanite na sve!” Knjiga je super, zanimljiva je, drži vas koncentriram na čitanje. Svakom stranicom sve vaš više zanima što će se dogoditi s Lessom, ali uopće nije za mene. Nisam navikla na tu lijepu književnost i baš mi je teško zbog toga. 

Preko puta, Carly Cesaire

 Recenzija Izdavač: Prof&Graf Mila dolazi iz Bjelovara u Zagreb kako bi započela novo poglavlje života – završiti fakultet, upoznati studentski život i možda pronaći svoje mjesto u svijetu. Njezin brat joj uspijeva srediti stan točno preko puta svog, koji dijeli s trojicom cimera. Novi grad, nove cimerice i potpuno drugačiji život donose joj uzbuđenje, ali i nesigurnost. Među bratovim cimerima je i Eugen – tajanstven, zatvoren mladić s pogledom boje čokolade koji na prvi pogled djeluje nedodirljivo. No iza njegovih zidova skriva se prošlost koja ga i dalje progoni. Kako se Mila i Eugen sve više približavaju, njihove emocije postaju sve jače, ali i opasnije jer prošlost ne prestaje kucati na vrata. Moram priznati da mi je knjiga bila poprilično dugačka. Inače nemam problem s romanima koji imaju puno stranica, ali ovdje sam imala osjećaj da ima previše sporedne radnje koja samo dodatno otežava čitanje. Sama osnovna priča mi je zapravo bila zanimljiva – dinamika između Mile i Eug...

Junaci, Stephen Fry

RECENZIJA Izdavač:  Mitopeja Junaci je drugi nastavak serijala Mythos. Ovo je roman o grčkoj mitologiji Stephena Fryja.   Kratki sadržaj: Ovo je roman o grčkim junacima koji dolaze nakon vremena bogova. Stephen  nam  je na svoj jedinstven način približio neke najpoznatije junake grčke mitologije i opisao nam njihove prepreke i dogodovštine. Svaki od junaka morao je proći kroz razne kušnje i zadatke kako bi zapravo postao junak. U ovoj knjizi upoznajemo Perzeja, Herakla, Belerofonta, Orfeja, Jazona, Atalantu(junakinju), Edipa te Tezeja. Iako vidimo poveznice između nekih junaka, svaki od njih ima svoju priču koja je jedva čekala biti nam ispričana. Ovo je jedan od onih romana koji vas privuku izgledom. Možda je to do mitopejinog izdanja, ali znam da me izgled svakako privukao, koliko god to površno zvučalo. Ali svi mi znamo, čim nam nešto izgleda lijepo, odmah mislimo da je super. I tako su me junaci privukli izgledom. Ali onda sam počela čitati. Naravno imala sam vel...