Preskoči na glavni sadržaj

Sve ili ništa, Simona Ahrnstedt

RECENZIJA


Izdavač: Fokus na hit

Ovo nije klasična ljubavna priča. Možda je malo klasična, ali nikako u potpunosti. Imamo 2 glavna lika koja se ne smiju zaljubiti, koja ne smiju biti zajedno jer im posao i okruženje to ne dozvoljava, ali svejedno se polako zaljubljuju jedno u drugo.

"Lexia Vikander radi u maloj marketinškoj agenciji u Stockholmu. Voli svoj posao, ali u posljednje vrijeme sve je više pod dojmom da se, s viškom kila i drukčijom percepcijom života i svijeta, i ne uklapa previše u cijeli taj milje. A sad još, koliko čuje, firmu preuzima novi vlasnik. Svi bruje o otkazima, smanjenju plaća. I što učini jedna single dama kad osjeti da gubi konce? Ode u večernji izlazak, popije pokoji koktel i koketira sa strancem. Dobro, Lexia je možda mrvicu pretjerala. Nikad nije osobito preporučljivo prići nepoznatom muškarcu i poljubiti ga. A kamoli mu se ispovraćati po cipelama. Pogotovo to nije preporučljivo ako postoji i promil šanse da će ti se isti taj muškarac u ponedjeljak ujutro ukazati u uredu…"

Ova je knjiga napisana iz 2 različita pogleda. Možemo pratiti dvije različite strane. Jednu stranu priča Lexia, a drugu Adam. Knjiga započinje pijanom večeri za Lexiu. Prijateljice su je iznevjerile i onda je ona popila dva, tri ili četiri koktela. Kako bi joj noć bila još zanimljivija, upoznaje prezgodnog muškarca i započinje razgovor s njim. Tu večer ona je bila hrabra i nije bila dobra djevojka koja radi sve što se od nje traži. Dala je sebi oduška. Večer je završila katastrofalno za nju, ali ponedjeljak je bio još gori.

Adam je uspješan poduzetnik koji se razumije u financije. Roy je njegov šef koji ima svoje vlastito carstvo, a Adam planira to naslijediti. To je njegov jedini san, jedini cilj u životu. Iz čiste osvete, Roy kupuje neku firmu i Adama postavlja za novog direktora.

Zamislite slučajnosti, to je firma u kojoj radi Lexia. Tako je Adam postao šef Lexii. 

Ova priča mi je bila toliko napeta. U toliko trenutaka su me doveli do tolike napetosti i čekanja. Hoće li ju poljubiti? Hoće li ih netko otkriti?

Jako mi se svidjelo što smo mogli pratiti i Lexine osjećaje i Adamove. Mogli smo pročitati kako se oboje osjećaju i srce bi mi se slamalo jer se obožavaju, ali misle da umišljaju osjećaje druge osobe. Onako držala bih knjigu i vikala na njih, "Ekipa pa vi se volite! Samo ju više poljubi!". Ali nije išlo, moje vikanje im nije baš pomoglo. Sva sreća pa su stranice brzo tekle kroz moje ruke pa sam ju prebrzo pročitala i srce mi se nije slamalo previše dugo.

Adam me oduševio kao direktor, kao šef. Bio je donekle fer i korektan. Nije se mogao suprotstaviti Royu i njegovim zahtjevima pa je tako zaposlio Rebeccu, Royevu kćer i svoju bivšu curu. Isto tako nekad se otresao na Lexii jer je bio ljubomoran zbog njezinih spojeva, iako nije napravila ništa krivo, ali ostatak vremena je bio fer i korektan.

Ako od drugih zahtijevate da od sebe daju sto posto, morate biti spremni dati od sebe dvadeset posto više.

Trudio se za tu firmu, davao je sve od sebe da uspije i da stvarno napreduje. Kad je započelo sve s Lexiom i dalje se trudio da odnosi ostanu dobri među radnicima, nije htio da sve propadne zbog njega i njegovih osjećaja.

Lexia mi je iznimno zanimljiv lik. Samouvjerena i puna samopouzdanja što se tiče posla, ali niskog samopouzdanja što se tiče nje kao žene. Njezin izgled joj je glavni problem i to je nešto što ju je mučilo cijeli život. Imala je "koju kilu više" i nije se osjećala dobro u svome tijelu. Adam joj je pomogao da pronađe samopouzdanje jer ju je on vidio na jedinstven i prekrasan način. On je njezine obline vidio kao nešto predivno i bila mu je savršena.

Lexia nije jedina koja se suočava s tim problemom. Ljudi se svakodnevno oko nas osjećaju manje bitnima, osjećaju se odbačenima jer ne zadovoljavaju društvene norme, norme koje smo mi sami postavili. U ovoj knjizi možemo pročitati kako se te osobe stvarno osjećaju. Koliko im teško pada to što se ne uklapaju, a sve bude još gore kada ih ljudi osuđuju jer ne žive onako kako oni smatraju ispravnima. Bilo mi je teško čitati o tome. Osjećala sam toliku bol jer razumijem da se netko može tako osjećati u stvarnom životu. Možda neka osoba koju znam se bori s tim, a da ja to ne znam i to mi je bilo užasno. 

Možda je svatko od nas pomislio da ne izgleda dobro. Ja se isto nekad osjećam "debelo", ali znam da nisam debela, možda sam se malo udebljala zbog korone i toga što sam samo ležala i jela, ali nisam debela, a ima ljudi koji se stvarno suočavaju s tim. 

Ne znam tko je rekao da je mršavo normalno, ali i to dovodi do nekih problema, kao na primjer anoreksija, a to isto nije dobro. Trebamo se osjećati dobro u svome tijelu i trebamo težiti tome da budemo zdravi. U jednom trenutku, Lexia je rekla da je ona zdrava i da joj njezin izgled ne predstavlja problem za zdravlja i to bismo trebali podržavati.

Ova knjiga je ljubavna knjiga s jakom porukom i škakljivom tematikom. Stvarno nam daje materijala za razmišljanje dok nas polako uvodi u priču i daje nam sočne i napete trenutke između Lexie i Adama. Knjiga mi je stvarno izvrsna i kad sam započela s čitanjem, nisam očekivala da ću toliko uživati.

Ljubavna priča između Adama i Lexi mi je trenutno jedna od boljih ljubavnih priča. Oduševljena sam kako su napredovali i baš mi se svidio kraj knjige. 

Jako mi je drago što mi je ova knjiga došla u ruke. Jako mi je drago što sam ju pročitala jer mislim da mi je trebalo ovako nešto u životu. Knjiga mi je stvarno sjela i uživala sam u svakoj pročitanoj stranici. Svi romantičari i oni koji vole knjige o ovakvim vezama, ovo je knjiga za vas. Stvarno ima potencijala biti vam jedna od boljih ljubavnih priča. 



Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Less, Andrew Sean Greer

 Recenzija  Izdavač: Mozaik Ja nisam baš za ovakve “lijepe” knjige. Nekako, navikla sam na ubijanje, romantiku i eventualno self help, ali ovako nešto je baš daleko od onoga što inače čitam.  “ Osrednji ste pisac na pragu pedesetog rođendana. Poštom vam stigne pozivnica za vjenčanje: vaš se bivši partner, s kojim ste bili devet godina, zaručio.  Ovaj poziv ne možete prihvatiti (bilo bi to suviše neugodno) ni odbiti (ne možete priznati poraz). Vaš je radni stol zasut nizom neprivlačnih pozivnica na književna događanja diljem svijeta. PITANJE: Kako šmugnuti iz grada? ODGOVOR: Pristanite na sve!” Knjiga je super, zanimljiva je, drži vas koncentriram na čitanje. Svakom stranicom sve vaš više zanima što će se dogoditi s Lessom, ali uopće nije za mene. Nisam navikla na tu lijepu književnost i baš mi je teško zbog toga. 

Preko puta, Carly Cesaire

 Recenzija Izdavač: Prof&Graf Mila dolazi iz Bjelovara u Zagreb kako bi započela novo poglavlje života – završiti fakultet, upoznati studentski život i možda pronaći svoje mjesto u svijetu. Njezin brat joj uspijeva srediti stan točno preko puta svog, koji dijeli s trojicom cimera. Novi grad, nove cimerice i potpuno drugačiji život donose joj uzbuđenje, ali i nesigurnost. Među bratovim cimerima je i Eugen – tajanstven, zatvoren mladić s pogledom boje čokolade koji na prvi pogled djeluje nedodirljivo. No iza njegovih zidova skriva se prošlost koja ga i dalje progoni. Kako se Mila i Eugen sve više približavaju, njihove emocije postaju sve jače, ali i opasnije jer prošlost ne prestaje kucati na vrata. Moram priznati da mi je knjiga bila poprilično dugačka. Inače nemam problem s romanima koji imaju puno stranica, ali ovdje sam imala osjećaj da ima previše sporedne radnje koja samo dodatno otežava čitanje. Sama osnovna priča mi je zapravo bila zanimljiva – dinamika između Mile i Eug...

Junaci, Stephen Fry

RECENZIJA Izdavač:  Mitopeja Junaci je drugi nastavak serijala Mythos. Ovo je roman o grčkoj mitologiji Stephena Fryja.   Kratki sadržaj: Ovo je roman o grčkim junacima koji dolaze nakon vremena bogova. Stephen  nam  je na svoj jedinstven način približio neke najpoznatije junake grčke mitologije i opisao nam njihove prepreke i dogodovštine. Svaki od junaka morao je proći kroz razne kušnje i zadatke kako bi zapravo postao junak. U ovoj knjizi upoznajemo Perzeja, Herakla, Belerofonta, Orfeja, Jazona, Atalantu(junakinju), Edipa te Tezeja. Iako vidimo poveznice između nekih junaka, svaki od njih ima svoju priču koja je jedva čekala biti nam ispričana. Ovo je jedan od onih romana koji vas privuku izgledom. Možda je to do mitopejinog izdanja, ali znam da me izgled svakako privukao, koliko god to površno zvučalo. Ali svi mi znamo, čim nam nešto izgleda lijepo, odmah mislimo da je super. I tako su me junaci privukli izgledom. Ali onda sam počela čitati. Naravno imala sam vel...